#10роківВійни

В ніч з 26 на 27 лютого 2014 року розвідувально-диверсійною групою спецназу 45-го окремого полку спецпризначення повітряно-десантних військ рф, яка прибула з Севастополя у військовій формі без розпізнавальних знаків – так званих «зелених чоловічків», захоплено будівлі Верховної Ради та Ради міністрів АР Крим в Сімферополі.

Цю операцію здійснили військовослужбовці зі складу Західного військового округу. У квітні 2014 року спецпризначенці вищеназваної російської частини брали участь в захопленні адміністративних будівель у Слов’янську,  органів місцевої влади та будівель силових структур на території Донеччини.

В той же день, 27 лютого 2014 року, у присутності цих військових відбулася сесія парламенту Криму, під час якої уряд Криму відправлено у відставку, а  головою Ради міністрів Криму призначено лідера партії «Русское единство» Сергія Аксьонова, що порушувало чинне законодавство України. Того ж дня частина депутатів кримського парламенту ухвалили постанову про організацію та проведення 25 травня 2014 року (саме такою була спочатку дата) республіканського референдуму про статус Криму, ухвалене з порушенням законодавства України, яке не передбачає місцевих референдумів з питань територіальної цілісності держави.

27 лютого 2014 року вранці «зелені чоловічки» встановили блокпости на Перекопському перешийку та півострові Чонгар, який з’єднує Крим з материковою Україною. Цього ж дня на блокпостах з’явилися співробітники кримського спеціального підрозділу МВС України «Беркут», які брали участь у кривавих подіях на Майдані в Києві 18-20 лютого 2014 року.

28 лютого 2014 року вихід з Балаклавської бухти у Севастополі, де дислокувалися кораблі морської прикордонної охорони України, заблоковано ракетним катером «Івановец» ЧФ рф (знищеного вже під час повномасштабного вторгнення рф 01.02.2024 морськими дронами ЗСУ), а військова частина морських прикордонників України в Балаклаві була оточена спецназом рф.

Того ж дня, 28 лютого 2014 року, з боку Севастополя і аеродрому ЧФ рф «Гвардійське» біля Сімферополя в бік кримської столиці висунулися колони бронетехніки, серед яких були бронемашини «Тигр» та інші зразки озброєння, яких не було раніше у військових частин рф в Криму. Спецназ МО рф захопив аеропорти «Сімферополь» і «Бельбек» у Севастополі.

Того ж дня 11 російських бойових вертольотів МІ-24 порушили повітряний простір Криму зі сторони Росії, без погодження з Державною прикордонною службою України 8 російських військово-транспортних літаків Іл-76 приземлилися на аеродромі ЧФ рф у Гвардійському поблизу Сімферополя.