15 травня – День пам’яті жертв політичних репресій.

Відповідно до Указу Президента України від 21 травня 2007 року №431/2007, щорічно у третю неділю травня відзначаємо День пам’яті жертв політичних репресій. Цього дня по всій Україні віддають шану жертвам політичних репресій. Традиційно в цей день українці вшановують пам’ять усіх закатованих силами, що намагались знищити Україну, українців та українську культуру.

Політичні репресії в Україні розпочалися від захоплення більшовиками влади з 1918 року з деякими перервами, а закінчилися у другій половині 1980-х років. Після остаточного встановлення радянської влади терор став носити цілеспрямований, організований характер, уразивши практично всі верстви української нації – інтелігенцію, військовиків, політиків, діячів церкви, культури та мистецтва, та найбільше вдарив по селянству.

Перша велика хвиля політичних репресій в Україні розпочалась наприкінці 20-х років ХХ століття з проведенням у країні масової колективізації, коли всіх селян почали примусово зганяти до великих сільгосппідприємств – колгоспів. Колективізація супроводжувалась розкуркуленням заможних селянських господарств, коли у так званих куркулів та середняків забирали землю та усе майно. Більшовики називали це «класовою боротьбою». Крім того що розкуркулені позбавлялись майна, вони до того ж були позбавлені у правах. Згідно з розсекречених архівів і документів СБУ, від дій комуністичної влади, спрямованої на так зване розкуркулення, постраждало близько 500 тис. осіб. Багато розкуркулених селян підлягало засланню на Північ, Урал, у Сибір і Казахстан або у віддалені місцевості.

Масові репресії набули свого апогею після  05 серпня 1937 року, коли вийшов наказ НКВС СРСР № 0044, який базувався на підставі прийнятої Постанови Політбюро ЦК ВКП (б) від 02 червня 1937 року «Про антирадянські елементи». Ці репресії тривали до листопада 1938 року та отримали назву «Великий терор».

Кількість заарештованих в Україні у 1937 році стало 159573 осіб, у 1938-му  — 108006 осіб. Більшість репресованих були українцями, але жертвами терору в Україні стали також поляки, німці, євреї, представники інших національностей.

В Донецькій області у 1937-1938 рр. за політичними мотивами заарештували 25381 особу, з яких 17561 розстріляли. Особливу увагу на НКВС на Донеччині приділяло боротьбі з надуманим «українським націоналістичним центром» який вів повстанську діяльність.

У вересні 1992 року Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про програму «Реабілітовані історією», щоб зібрати інформацію про кожного необґрунтовано засудженого у період з 1917 до 1991 року, та детально вивчити репресії в СРСР. Спочатку планувалося випустити 25 книг – по одній на кожну область України. Однак ті дослідники, які приступили до цієї роботи, навіть не могли й уявити, які були масштаби того, що відбулося.

На даний час іменний список репресованих на території України та архівні матеріали про каральну машину СРСР – це більше 100 величезних томів. Так у Донецькій області, для описання репресій знадобилося дев’ять томів. За рахунок знаходження дослідниками нових даних в Україні  постійно поповнюється «Банк репресованих». Для всіх вже здавалось що само поняття «політичні репресії» для народу України залишилось у минулому.

Але кремлівському режиму у росії такому перебігу історії не раділи. З приходом до влади путіна влада сусідньої країни почала будувати в себе нове суспільство в «найкращих» традиціях нащадків тоталітарних режимів. За допомогою репресій проти політичних опонентів та завдяки шаленій пропаганді кремлівській верхівці вдалось створити в своїй державі спільноту, в якій поняття свобода, рівноправність та демократія стали неприйнятними.

Здійснивши у 2014 році збройну агресію проти України, росія захопила та анексувала Крим, а також окупувала частини Донецької та Луганської областей. Відразу після встановлення на цих територіях окупаційних адміністрацій, каральні органи країни агресора розпочали полювання на патріотів України та незадоволених так званою «новою владою». В своїх методах вони не гребували ні чим: від засудження опонентів за вигаданими звинуваченнями до викрадень та вбивств.

З початком широкомасштабної збройної агресії росії 24 лютого 2022 року, багато регіонів України виявилися захопленими. На цих територіях загарбники відразу почали встановлювати нові порядки. В дусі «найкращих» традицій НКВС росіянами проводяться операції проти мирного населення з виявлення патріотів та невдоволених громадян діями окупантів. А із зруйнованих рашистами міст проводиться незаконна депортація громадян України до росії.

Кидаючи погляд на всі ці події нинішній День пам’яті жертв політичних репресій набуває нового значення. Країна-агресорка знов прийшла на нашу землю з метою поневолення України. Але ми віримо, що сотні років боротьби українського народу проти московської орди незабаром закінчаться нашою перемогою.

Віримо в Збройні сили України!

Слава Україні!

Героям Слава!