27 лютого -12 березня 2022 року –  бої за Волноваху

На другий день  після початку повномасштабного вторгнення російської федерації, війська агресора почали масовані обстріли Волновахи. 27 лютого 2022 року розпочались бойові дії за місто Волноваху. Того дня російським військам майже вдалось захопити місто, але в результаті контратаки українських підрозділів окупантів було вибито з населеного пункту.

Російські окупанти продовжили наступ на місто, його обстрілювали з систем залпового вогню та артилерії, через що у перші дні загинуло щонайменше 20 мирних жителів.

За повідомленням начальника Донецької обласної військової адміністрації Павла Кириленка Волноваха опинилась на межі гуманітарної катастрофи: «… Російська армія бомбить місто вже другу добу поспіль, рівняючи його із землею. Від обстрілів окупантів масово постраждали  приватні та багатоквартирні будинки, об’єкти інфраструктури, лікарня. Люди постійно перебувають у підвалах. Місто фактично заблоковане ворогом: неможливо провести евакуацію населення аби забезпечити людей хлібом і водою. Немає електрики і можливості її відновити».

З 28 лютого розпочалась масова евакуацію цивільного населення з Волновахи в більш безпечні регіони України. Але російська сторона всіляко намагалась зірвати цей процес, незважаючи на попередні домовленості про гуманітарні коридори.

28 лютого, в ніч на 1 березня в місті тривали бої, саме місто було майже знищено, але лишалося під контролем України.

Увечері 8-го березня, підрозділ Національної гвардії України (НГУ) зайшов до м. Волновахи та зайняв заздалегідь визначені позиції.

9 березня, з самого ранку ворог розпочав наступ на позиції воїнів НГУ. Гвардійцям вдалось зупинити цей наступ та знищити близько 70-ти осіб живої сили противника.

Після безуспішної атаки противник перегрупувався та підтягнув резерви з важкою броньованою технікою. Приблизно о 10:00 того ж дня, ворог за підтримки артилерії здійснив повторний наступ на позиції воїнів Нацгвардії. Але завдяки впевненим діям наших воїнів, ворожу атаку було зупинено. Втрати ворога склали дві БМП-2, вантажівка з особовим складом та приблизно 150 осіб живої сили.

Бої за місто продовжувались ще декілька днів. 12 березня 2022 року українські війська відійшли від міста і того ж дня Волноваха перейшла під контроль російських військ.

Того дня, під час бою поблизу Волновахи загинув командир 503-го батальйону морської піхоти України капітан Павло Сбітов, Герой України (посмертно).

З метою відзначення подвигу, масового героїзму та стійкості громадян, виявлених у захисті своїх міст під час відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України,   6 березня 2022 року Президентом України Володимиром Зеленським місту Волноваха присвоєно почесне звання «Місто-герой України».