День Соборності України!

22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві в урочистій атмосфері відбулося проголошення Акта злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки. У зачитаному на зборах «Універсалі» директорії УНР зокрема, відзначалося:

«… Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна.

Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України.

Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка…».

Наступного дня Акт злуки майже одностайно ратифіковано Трудовим конгресом України.

В роки радянського тоталітарного режиму проголошення незалежності УНР і День Соборності не відзначалися. Однак, пам’ять про об’єднання УНР і ЗУНР в єдину Українську Державу зберігали мешканці Західної України й українська політична еміграція в країнах Європи й Америки.

Перше офіційне відзначення свята Соборності на державному рівні відбулося 22 січня 1939 року в столиці Карпатської України м. Хусті.

У 71-у річницю Акта злуки (22 січня 1990 року) в Україні відбулася одна з найбільших у Центральній і Східній Європі масових акцій – «живий ланцюг єдності» як символ єдності східних і західних земель та знак ушанування подій Української революції. Більше мільйона людей, узявшись за руки, створили безперервний ланцюг від Києва до Львова. Акція стала одним зі свідчень того, що українці подолали страх перед тоталітарним режимом і готові протистояти політиці комуністичної партії.

Згідно з Указом Президента України «Про День Соборності України» від 21 січня 1999 року № 42/99 в Україні святкується офіційно.

Єднаємося заради добробуту нашої країни. І нехай в кожній українській родині панує мир і спокій, любов і взаєморозуміння!

Пропонуємо долучитись до перегляду відеоролику, підготовленого відділом використання інформації документів з історії підписання Акта Злуки УНР та ЗУНР.