Факти з історії Донецької області за 30 років незалежності України

На порубіжжі 1980-1990 років Донбас зробив гідний внесок у набуття Україною Незалежності. Корпоративні інтереси шахтарів збіглися тоді з інтересами національно-демократичних сил, і шахтарські страйки стали важливим чинником розвалу СРСР та постання суверенної Української держави.

Аналізуючи участь шахтарів у політичних акціях 1991 року, львівський журналіст В. Терещук писав: «Як це не дивно, сьогодні шахтарські колективи стали головними носіями ідеї нашої незалежності. За кілька тижнів Донбас українізувався так, що львів’яни, на мою думку, ризикують втратити пальму першості у національно-визвольному русі» –  https://old.uinp.gov.ua/sites/default/files/donbas_pereprochytannia.pdf

      До свята ми пропонуємо до вашої уваги факти з життя Донецької області за період 30 років незалежності України.

1991

 

За результатами голосування на Всеукраїнському референдумі за проголошення незалежності проголосувало 83,9 відсотків від загальної кількості виборців у Донецькій області. Це менше ніж на заході та в центрі України, але занадто багато, щоб говорити про нібито традиційну «антиукраїнськість» населення українського Донбасу.

https://old.uinp.gov.ua/sites/default/files/donbas_pereprochytannia.pdf

     
   
   

 

Після підтвердження Акта про проголошення незалежності України на Всеукраїнському референдумі над адміністративними будівлями у Донецькій області замайоріли синьо-жовті прапори.

 

1992
У 1992 році в с. Нескучне Великоновосілківського району відкрито Меморіальний музей-садибу на честь В. І. Немировича-Данченка – драматурга, письменника та режисера. Експонати музею розміщено в садибному будинку посеред парку.
Меморіальний музей-садибу віднесено до національних пам’яток України.
У 1992 році в Донецькій області розпочалась робота з ліквідації символів неіснуючих СРСР та УРСР. Не підлягали псуванню або знищенню пам’ятники історії, культури та архітектури, а також меморіали та надгробні пам’ятники.

1993

 

 

21 лютого легкоатлет з Донеччини Сергій Бубка на змаганнях у м. Донецьку встановив світовий рекорд у стрибках з жердиною в закритих приміщеннях. Його стрибок становив 6 м 15 см.

 

 

 

 

З 07 до 20 червня 1993 року тривав масштабний страйк шахтарів. Приводом для її початку стало багатократне (в 3-5 разів) підвищення цін без відповідної індексації заробітної плати. Але мітингувальники висунули керівництву країни не тільки економічні вимоги, а й політичні – референдум про довіру президенту.
В результаті масових страйків шахтарів Верховна Рада ініціювала проведення перших в історії незалежної України дострокових виборів президента в березні 1994 року і парламенту в червні 1994 року.

1994

 

Зірки опери і балету з Донеччини представляли Україну на широко відомих сценах театрів світового рівня. У 1994 році в м. Донецьку відбувся фестиваль «Зірки світового балету», завдяки ініціативі майстра балетного мистецтва Вадима Писарєва, перетворився на міжнародний фестиваль і проводився на сцені Донецького державного академічного театру опери і балету ім. Анатолія Солов’яненка. На фестивальній сцені блискуче виступало понад 400 видатних майстрів балету із 35 країн світу.

1995

 

05 липня 1995 року затверджено Герб м. Донецька (перший герб в Донецькій області після проголошення незалежності). Щит герба розмальовано блакитно-чорним. Верхнє поле щита блакитного кольору символізує велич і красу архітектурної і рослинної зовнішності міста. Нижнє поле чорного кольору символізує багаті природні запаси і інтенсивну розробку кам’яного вугілля.

 

 

 

 

 

Постановою Президії Верховної Ради України від 27 березня 1995 року селищу міського типу Першотравневе Першотравневого району Донецької області відновлено колишнє найменування Мангуш.

1996


Донеччанка Лілія Подкопаєва у 1996 році на XXVI Олімпійських іграх в Атланті стала дворазовою олімпійською чемпіонкою із спортивної гімнастики – вона посіла перше місце в абсолютній першості та перше місце у вільних вправах.

Сильна сторона Подкопаєвої – вільні вправи, в яких їй не виявилося рівних. Отриманий бал зашкалював – 9,887. Один з її елементів – подвійне сальто вперед з поворотом на 180 ° – до сих пір ніхто зі спортсменів не може повторити, навіть чоловіки.


Донецька область стає ближче до Євросоюзу. 24 жовтня в Приазов’ї в м. Маріуполі урочисто відкрито Генеральне консульство Грецької республіки. Приазовські греки тепер мають змогу відвідати свою історичну батьківщину, адже маріупольські греки створили найактивнішу частину мережі громадських об’єднань – 44 товариства. Саме на Донеччині сформувався центр грецького національно-культурного руху України, що призвело до створення Федерації грецьких товариств України. Завдяки організаторським здібностям керівництва федерація стала лідером у національному русі.

1997

 

Легкоатлетичний турнір зі стрибків з жердиною «Зірки Жердини» становиться міжнародним турніром – його включено в офіційний спортивний календар IААF. Турнір отримав величезну популярність, став відомим у всьому світі, за роки незалежності на його змаганнях було встановлено 11 світових і десятки національних рекордів. За роки проведення турніру в ньому взяли участь 130 атлетів з 30 країн світу, тричі Донецьк ставав свідком встановлення світових рекордів серед чоловіків і п’ять разів – серед жінок.

1998

 

24 грудня 1998 року прийнято Закон України «Про спеціальні економічні зони і спеціальний режим інвестиційної діяльності у Донецькій області», що створило сприятливий інвестиційний клімат у регіоні. Статус території пріоритетного розвитку надано 22 містам і 5 районам області, створено дві спеціальні економічні зони «Донецьк» та «Азов» з пільговими режимами оподаткування.

1999

 

Авторкою прапора Донецької області є жителька міста Донецька Ніна Григорівна Щербак. Зображення прапора є символом, що відображає історію і традиції області. Верхнє поле блакитного кольору із золотим (жовтим) сонцем, що сходить, символізує схід України. Нижнє поле чорного кольору символізує вугілля, землю, нічне Азовське море із золотими (жовтими) відблисками.

Зображення герба Донецької області було розроблено у 1999 році, колективним автором якого є рекламне агентство – Фірма «Кардинал». Герб – це символ, офіційна емблема області, у якому відображені її історія, особливості і традиції.Центральне місце в гербі Донецької області займає «Пальма Мерцалова». Основними кольорами герба є: Золото (поле щита) – символ багатства, справедливості і великодушності. Чорний (край) – символ багатства надр. Блакитний (пальма) – символ краси і величі. Зелений – символ надії, радості, достатку, розвитого сільського господарства. Корона підкреслює те, що герб є обласним. Дубове листя – символ величі і надійності. Девіз: «Возможность доказана делом» підкреслює історично сформовані трудові корені Донбасу, його цілеспрямованість у досягненні мети.

2000

 

 

 

02 листопада 2000 року Верховна Рада України прийняла закон про продаж контрольного пакета акцій ВАТ «ММК імені Ілліча» трудовому колективу.

 

 

 

Рішенням Донецької обласної ради № 23/11-256 від 29 лютого 2000 року на площі 1874,0 га створено Регіональний ландшафтний парк Клебан-Бик Костянтинівського району з метою збереження унікальних природних комплексів і об’єктів водосховища Клебан-Бик і прилеглих ділянок. На території парку ви познайомитеся з неповторними ландшафтами, яскравими фарбами квітучих степів, світом тварин і рослин, про існування яких ви, може бути, і не здогадувалися. З побоювання повного знищення, багато з них занесені до Червоної книги України. Єдиним шляхом для збереження зникаючих видів флори і фауни є створення заповідних територій, на яких встановлюються конкретні обмеження на ведення господарської діяльності.

 

2001

 

05 грудня 2001 року відбувся перший Всеукраїнський перепис населення. За даними перепису кількість населення Донецької області становила 4 841 074 осіб – це приблизно 10 % від загальної кількості мешканців України.

Для організації проведення перепису розроблено Методологію та організаційні положення проведення перепису, які пройшли апробацію під час пробного перепису на базі Мар’їнського району Донецької області.

 

 

 

 

Засновано хокейний клуб «Донба́с» — український професійний хокейний клуб з міста Донецька. Багаторазовий чемпіон України, володар рекорду тривалості переможної серії в чемпіонатах України — 37 матчів поспіль.

 

 

У м. Донецьку відкрито унікальний в Європі парк, музей просто неба предметів ковальського мистецтва – Парк кованих фігур. З 2005 року в парку щороку відбувався Міжнародний фестиваль ковальської майстерності. Роботи, виготовлені під час заходу, ковалі залишали в подарунок місту. Кожного року тут з’являлися нові об’єкти – альтанки, фігурки тварин чи казкових персонажів. Серед українських міст саме Донецьк увійшов першим у  міжнародне «Кільце міст-ковалів».

2002

На Єнакіївському металургійному заводі введено в експлуатацію установку «ковш-піч» і першу в Україні машину безперервного лиття заготівки, які спроєктовано та виготовлено на Новокраматорському машинобудівному заводі. Це дало можливість підвищити якість продукції, продуктивність та ефективність виробництва, зменшити енерго та матеріальні затрати.

2003

 

 

У 2003 році в камері 41-біс Соляної шахти м. Соледара, висота якої близько 27 метрів, було встановлено світовий рекорд занесений до Книги рекордів Гіннеса – тут вперше у світі відбувся підземний політ на повітряній кулі.

2004

У 2004 році Свято-Успенському Святогірському чоловічому монастирю надано статус Лаври. Віднині Свято-Успенський Святогірський чоловічий монастир іменується Свято-Успенською Святогорською Лаврою, при цьому статус Лаври в Україні мають лише три монастиря.

За рішенням Донецької обласної ради, 2004 рік оголошений в області роком духовності, з метою створення сприятливих умов для духовного розвитку суспільства, збереження і примноження творчого потенціалу регіону. Донеччина — край справжніх велетнів національного духу. Тут народились, жили, творили великі поети, письменники, художники, композитори, які збагатили духовність нашого краю. Навіть далеко не повний перелік славетних імен вражає: Володимир Сосюра, Василь Стус, Архип Куїнджі, Іван Карабиць, Микита Шаповал, Олекса Тихий, Михайло Гришко, Анатолій Солов’яненко. Доля цих видатних людей тісно пов’язана з донецьким краєм.

18 травня 2004 року рішенням Донецької обласної ради створено регіональний ландшафтний парк «Краматорський». Специфікою Парку є той факт, що його територія складається з відокремлених ділянок. Створення такого об’єкту природно-заповідного фонду у межах міста з великою кількістю населення та значною насиченістю промисловими підприємствами мало особливе значення для збереження куточків дикої природи, які, незважаючи на високий антропогенний тиск, збереглися у безпосередній близькості до міста.

У 2004 році м. Соледарі засновано Спелеосанаторій «Соляна симфонія» який розташовано у соляній шахті  на глибині 288 метрів. Підземне відділення призначено для профілактики, лікування і реабілітації бронхо-легеневих (астма, хронічні бронхіти) захворювань та проблем з щитоподібною залозою.

У 2004 році організовано фестиваль «Соляна симфонія» з ініціативи Посольства Австрії в Україні (радника з торгівлі Крістіана Гессля), підтриманий Президентом України Віктором Ющенком, Донецькою облрадою та рядом спонсорів. Фестиваль проводиться з метою презентації українських культурних і мистецьких цінностей регіонів.

2005

Артемівський завод шампанських вин (з 2016 року завод «Аrtwinery») – найбільше в Східній Європі підприємство з виготовлення ігристих вин класичним пляшковим засобом. У 2005 році виробництво заводу досягло 11,5 млн. пляшок на рік, а у підземних штольнях на глибині більше 72 метрів витримуються три роки одночасно 30 млн. пляшок. В арсеналі заводу 13 Гран-прі, 76 золотих, 44 срібних, 7 бронзових медалей, понад 75 дипломів, а також два найвищих призу — Міжнародного клубу лідерів торгівлі і «Європейської Арки Золотої Зірки за майстерність і якість».

2006

У 2006 році у м. Донецьку створено український професійний баскетбольний клуб «Донецьк». У сезоні 2006/2007 років «Донецьк» прийняв участь в турнірі першої ліги. Дебютант змагань професіоналів виграв всі 34 матчі (рекорд, який можна тільки повторити, але ніколи і нікому не вдасться побити) і завоював право підвищитися в класі. Клуб став Чемпіоном України 2012 року. 

В Донецькій області завершено процес створення мережі трудових архівів, який розпочався у 1999 році, шляхом створення першого трудового архіву при міській раді (архівного відділу Авдіївської міської ради) для зберігання документів ліквідованих підприємств та установ.

У 2006 році створено агропромислову компанію (агрохолдинг) – АПК-ІНВЕСТ, найбільший в Україні виробник м’яса, лідер ринку охолодженої свинини. Компанія реалізує найбільший в Україні інвестиційно-інноваційний проєкт вартістю 3,5 млрд грн. У рамках вертикально інтегрованої структури компанії ключовими напрямками бізнесу є насінництво, рослинництво, виробництво комбікормів, елеваторні послуги, тваринництво, м’ясопереробка, рітейл (мережа «М’ясна весна»).

07 вересня 2006 року у м. Соледар відбулась урочиста церемонія відкриття підприємства з виготовлення гіпсокартону та будівельних сумішей «Кнауф Гіпс Донбас» потужністю 40 млн. м2 гіпсокартонних листів на рік.

2007

23 серпня в Донецьку розгорнуто прапор України площею 1350 м кв. Прапор занесено в Книгу рекордів України і довгий час вважався найбільшим державним прапором. Розміри цього гіганта – 30х45 м, зшитий вдовою шахтаря, пенсіонеркою з Донецька Марією Бєлятковою. Прапор побував у всіх обласних центрах країни, під Крутами, на Говерлі, в Хусті, під Берестечком і в інших історичних місцях.

На Єнакіївському металургійному заводі введено в експлуатацію найсучаснішу в Україні доменну піч №5.

Протягом 2007 року збірна команда області з альпінізму, а також учні та шахтарі Донеччини підкорювали всесвітньо відомі вершини. Сходження відбувалися з ініціативи федерації альпінізму Донецької області та присвячені 75- річчю Донецької області. Донеччани підкорили Говерлу, Монблан, Ельбрус та Гімалаї. На вершинах встановлено прапори України та Донецької області.

2008

У 2008 році крейдяні гори Національного природного парку «Святі Гори» занесені в ТОП-100 Всеукраїнського конкурсу «Сім природних чудес світу». Парк протягнувся уздовж лівого берега річки Сіверський Донець із великими виступами на правому березі. Загальна площа парку — 40 589 га, із них у власності парку перебуває 11 878 га.

Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча став переможцем всеукраїнської рейтингової програми “Гвардія” в номінації “Лідер гірничо-металургійного комплексу”.

У м. Курахове запущено металургійний завод «Електросталь-Курахове» з випуску безперервно-литої стальної заготівки. Обсяг інвестицій в будівництво заводу склав $ 80 млн., а ключовими ринками сбуту стали – Турція, Египет, Алжир, Італія.

19 березня 2008 року французька компанія «LAFARGE» офіційно відкрила новий завод по виробництву гіпсокартону і сухих будівельних сумішей в м. Артемівськ (нині – м. Бахмут)

Засновано Кальміу́ський запові́дник — природоохоронний об’єкт в Тельмановському (нині – Кальміуському) районі Донецької області, який є відділенням Українського степового природного заповідника. Заповідник розташований на Приазовській височині, де в розломах кристалічного щита протікає річка Кальміус. Загальна площа заповідника займає 579,6 га і являє собою кам’янистий степ з оголеннями гранітів, вік яких становить 560 млн років.

2009

20 травня 2009 року футбольний клуб “Шахтар” м. Донецьк отримав перший у своїй історії європейський трофей – Кубок УЄФА. На стадіоні “Шюкрю Сараджоглу” в Стамбулі гірники здолали німецький “Вердер” з рахунком 2: 1.

Це був день історичного тріумфу, адже «Шахтар» став першою українською командою, яка здобула Кубок УЄФА. З тих пір «гірники» входять в ту невелику кількість щасливчиків, які мають в своєму клубному музеї хоча б один єврокубковий трофей.

29 серпня 2009 року в Донецьку офіційно відкрито стадіон елітної категорії «Донбас-Арена». Це перший стадіон у Східній Європі, спроектований і побудований відповідно до стандартів категорії «п’ять зірок». Стадіон розрахований на понад 50 тисяч глядачів.

За акредитацією УЄФА та ФІФА — споруда відповідає класу «еліт». Загальна площа всіх рівнів стадіону 70000 м², а розмір футбольного поля 105 м x 68 м, з 7668 м² натурального поля і 2201 м² синтетичного поля.

Перед стадіоном «Донбас-Арена» встановлено нову пам’ятку – гранітний м’яч, діаметром більше 2,7 метра, що обертається на воді. Крім значних розмірів, скульптура має ще й унікальний дизайн. На гранітному м’ячі зображені шахта, футболіст і “Донбас Арена”. Малюнок символізує давні традиції міста і зв’язок поколінь всіх уболівальників “Шахтаря”.

Відповідно до Указу Президента України від 25 грудня 2009 року створено національний природний парк «Меотида», на базі створеного у 2000 році регіонального ландшафтного парку «Меотида». Площа парку 20720,9531 га, з долученням понад 14 тис. га акваторії. Регіональний ландшафтний парк «Меотида» став першою східною ланкою Азово-Чорноморського прибережного екологічного коридору, охопивши всю берегову смугу.

Під час шахтарсько-альпіністської експедиції на вершину Тянь-Шаню (5132 м) зійшли не тільки альпіністи, а й гірники шахт Донеччини. Вершині присвоєно назву «Пік Шахтарів України» та встановлено прапор Донбасу і кілограмову копію з металу скульптурного монумента «Слава шахтарській праці», який встановлений у Київському районі Донецька. Це сходження альпіністи присвятили нелегкій шахтарській праці.

2010

У жовтні 2010 року в Маріуполі відкрито Художній музей імені А.І. Куїнджі. На двох поверхах невеликої за площею будівлі музею облаштовано десять залів, загальна виставкова площа яких становить 300 м². Постійна експозиція музею розповідає про дивовижний світ життя та творчості геніального майстра світла маріупольця Архипа Куїнджі. В музеї експонуються як оригінальні твори великого художника, так і копії його робіт.

Засновано ТОВ “Фурлендер Віндтехнолоджі” (м. Краматорськ) – високотехнологічне підприємство, яке оснащено сучасним обладнанням. Це єдине в Україні підприємство з виробництва, монтажа та сервісного обслуговування вітроенергетичних установок мультимегаватного класа.

2011

12 травня 2011 року в Костянтинівському районі відкрито Музей історії села Олександро-Калинове «Довкілля». Створення музею «Довкілля» проходило в рамках реалізації міні-проекту Донецької обласної ради з ініціативи громадської організації «Енеїда». Музей історії села Олександро-Калинове «Довкілля» складається з трьох комплексів: будинок 18 – 19 ст. з інтер’єром того часу; зал з експонатами (предмети побуту і праці селян); музей під відкритим небом.

06 грудня 2011 року компанією «Метінвест» введено в експлуатацію сучасний комплекс доменної печі № 3 на Єнакіївському металургійному заводі. В результаті запуску нового об’єкта випуск чавуну збільшився на 1,2 млн. тонн на рік.

Побудовано перший в Україні вітропарк мультимегаватного класу сумарною потужністю 57,5 МВт – Новоазовську вітроелектростанцію. Протягом року станцією вироблено 14,7 млн кВт-год електроенергії.

2012

У 2012 році Україна приймала Чемпіонат Європи по футболу 2012. Місто Донецьк – одне із 4 міст в Україні, яке приймало Чемпіонат Європи з футболу та перше, яке закінчило будівництво всіх спортивних споруд для проведення чемпіонату Європи.

Із об’єктів, збудованих в Україні до Євро 2012, Міжнародний аеропорт «Донецьк» імені Сергія Прокоф’єва є чи не найдорожчим, адже вартість будівництва становила 6,9 млрд. За проєктом новий аеропорт повинен  обслуговувати до п’яти мільйонів пасажирів на рік, що зробило його другим за завантаженістю на Україні, а нова смуга дозволила аеропорту приймати будь-які типи сучасних літаків.

В рамках проведення Чемпіонату Європи по футболу 2012 запущено регулярний рейс швидкісного експресу між Донецьком і Києвом – сучасний міжрегіональний поїзд категорії Intercity + «Hyundai Rotem». Для запуску цієї лінії у Донецькій області на ділянці Лозова-Слов’янськ-Донецьк залізничниками Донецької залізної дороги модернізовано близько 200 кілометрів шляху і більше 350 кілометрів контактної мережі, замінено 2500 опор, приведено у відповідність підвищеним вимогам безпеки 84 зупиночних пункти і 32 переїзди.

2013

Рішенням Донецької обласної ради від 28.02.2013 №6/19-482 «Про створення комунальних закладів» Донецьке територіальне відділення МАН України реорганізовано в окремий позашкільний заклад – комунальний позашкільний навчальний заклад «Донецька обласна Мала академія наук учнівської молоді».

Основним напрямом діяльності закладу є залучення молоді до науково-дослідницької, експериментальної, конструкторської та винахідницької роботи в різних галузях науки, техніки, культури і мистецтва.

На ПАТ «Енергомашспецсталь» введено в експлуатацію вертикальну установку нагріву сталерозливних ковшів. На Новокраматорському машинобудівному заводі введено в експлуатацію 5 металорізальних верстатів. На вугледобувних підприємствах області введено в дію 39 очисних вибоїв.

2014

Мешканці Донеччини самоорганізувались та массово виходили на мітинги на підтримку єдності України, її суверенітету та цілісності. Люди виходили на вулиці з гаслом «Донеччина — це Україна!»

У 2014 році Україна зазнала збройної агресії з боку Російської Федерації. Анексовано Крим, окуповано частину території на Донбасі. У відповідь на масове проникнення озброєних російських терористичних угруповань і захоплення ними місцевих органів влади, розпочато антитерористичну операцію (АТО). Протидія збройній агресії Росії у форматі АТО тривала до лютого 2018 року, коли її було змінено на операцію об’єднаних сил (ООС).

З червня до серпня 2014 року звільнено 12 міст Донецької області від російських окупантів. Українських бійців вітали мешканці Лиману, Маріуполя, Слов’янська, Краматорська, Дружківки, Костянтинівки, Бахмута, Покровська, Авдіївка, Торецька, Красногорівки та Мар’їнки. Україна відновила повноцінну життєдіяльність деокупованих міст, сприяла активній інтеграції мешканців у загальноукраїнський інформаційний, культурний та економічний простір. Збройні Сили України від 2014 року забезпечують захист, даючи можливість жителям вільних територій будувати краще майбутнє для своїх дітей у суверенній Україні.

Багато проукраїнські налаштованих громадян були вимушені покинути свої домівки. За даними Уряду України, з часу початку російсько-української війни, анексії Криму, окупації частини Донеччини, в Україні нараховується близько 1,5 млн. внутрішньо переміщених осіб.

З початком АТО активізувався волонтерський рух, який охопив напрями: забезпечення військових та мешканців в зонах активних бойових дій продуктами, водою, ліками, одягом, транспортом тощо; надання медичної допомоги постраждалим від бойових дій, оснащення госпіталей та лікарень; надання юридичної та психологічної допомоги, пошук житла та роботи для постраждалих внаслідок АТО; пошук зниклих безвісти та робота з визволення полонених.

Опубліковано довідкове видання «Донецька Шевченкіана у датах та подіях: 1851—2014», в якому вперше в хронологічному порядку зафіксовано події, публікації, видання, присвяти, що пов’язують ім’я Т. Г. Шевченка з Донбасом. Укладач — Тамара Пішванова, історик за фахом, член Національних спілок журналістів та краєзнавців України. У період 2014-2019 рр. книга належала до видань, які називають Білий крук — у книжковій справі — рідкісний раритет, малотиражна книга (10 книг, частина з яких вже теж втрачена). У 2019 році перевидана з готового оригінал-макету у Харкові ТОВ “ПЕТ” накладом 1000 примірників.

Протягом 2014 року в результаті бойових дій на території проведення АТО ми втратили 1762 захисника України.

2015

З 26.05.2014 до 22.01.2015 (242 дня) тривала оборона Донецького аеропорту. За незламність та нескореність духу учасників оборони Донецького аеропорту прозвали “Кіборгами”.

На Контрольному пункті в’їзду-виїзду “Зайцеве” (м. Бахмут) відкрито перший гуманітарно-логістичний центр, на якому знаходяться торгові точки, мобільні відділення Ощадбанку, відділення міліції, фіскальної служби та аптека. КПВВ облаштовано місцями для обігріву та відпочинку.

Жінками переселенками та волонтерами створено громадську організацію «Маріупольська асоціація жінок «Берегиня». З перших днів команда почала працювати за принципом кейс менеджменту, який  швидко довів свою ефективність. За роки існування «Берегиня» допомогла більше ніж 30 000 осіб, з яких 80 % це жінки.

Засновано регіональний літературно-мистецький фестиваль «Кальміюс», головною метою якого є культурна деокупація Сходу України.

Протягом 2015 року в результаті бойових дій на території проведення АТО ми втратили 1171 захисника України.

2016

На громадських слуханнях у 2015 році розглянуто питання повернення історичної назви м. Артемівську. Пропозицію підтримали мешканці міста і в 2016 році постановою Верховної Ради від 04.02.2016 №984-VIII м. Артемівську повернуто історичну назву – Бахмут.

Для абітурієнтів з Донеччини та Луганщини введено спрощену процедуру вступу до вищих навчальних закладів. На території області почали створюватися освітні центри, такі як «Крим-Україна» і «Донбас-Україна». Спочатку їх було 12, у 2017 році – 35, а у 2020 році працює вже 91 освітній центр.

Донецький атлет із спортивної гімнастики Олег Верняєв на Олімпійських іграх в Ріо-де-Жанейро виборов золоту медаль.

Започатковано проведення фестивалю історичних реконструкцій «Дике поле. Шлях до Європи» . Фестиваль проходить на території Нікольського району на березі штучного водосховища поблизу села Назарівка в межах охоронної зони Українського степового природного заповідника «Кам’яні могили».

Вперше на святкуванні Дня Європи в Донецькій області у м. Покровську в небі над містом злетів прапор Європейського союзу розміром 850 м2, який тримався на висоті за допомогою повітряних зміїв.

Протягом 2016 року в результаті бойових дій на території проведення АТО ми втратили 565  захисників України.

2017

Донецька область святкує 85 річницю. В рамках святкування на території області збудовано 32 спортивних майданчика зі штучним покриттям та облаштовано 200 спортивних майданчиків з тренажерним обладнанням.

В рамках Регіональної програми розвитку малого і середнього підприємництва в області стартував проєкт “Український Донецький Куркуль”, за результатами якого громадяни та підприємці отримали кошти на відкриття власної справи.

У м. Краматорську відбувся перший в області Офіцерський бал за участі бойових офіцерів.

Міста та райони області активно змінювали російськомовні інформаційні та рекламні вивіски на україномовні.

Протягом 2017 року в результаті бойових дій на території проведення АТО ми втратили 354 захисника України.

2018

У м. Гірнику звели нову телевізійну вежу висотою 190 метрів, яка передає сигнал на всю територію регіону. Вежа покриває україномовними телерадіоканалами і окуповану частину Донецької області.

Підписано перший в області міжмуніципальний меморандум. Договір підписано між Краматорською міською радою та Андріївською об’єднаною територіальною громадою. Договір передбачає співпрацю у сфері охорони здоров’я і відтепер мешканці Андріївської громади зможуть отримувати медичні послуги другого рівня у м. Краматорську.

Протягом 2018 року в результаті бойових дій на території проведення ООС ми втратили 227  захисників України.

2019

З 2019 року на Донеччині започатковано проведення благодійного фестивалю джазової музики «Джаз-фест» у соляній шахті на території штучної рукотворної соляної печери на глибині майже 300 метрів Державного підприємства «АРТЕМСІЛЬ» м. Соледар. У програмі фестивалю виступи відомих музикантів, джазових колективів, виставка картин Національної спілки художників України, а виробки шахти, перетворені на дивовижні храми зі скульптурами, картинами, каплицями і гротами з соляних глиб, чудово та гармонійно створюють дивовижну атмосферу підземного дійства.

Вугледар став переможцем всеукраїнського конкурсу культурно-мистецьких проєктів «Малі міста – великі враження». В рамках проєкту в місті відкрито простір під відритим небом, який присвячено видатному місцевому гумористу Анатолію Овсієнку. Будинок, де жив і писав свої гуморески письменник, прикрасили муралом, встановили літературні лавки та ліхтарі. Для місцевої бібліотеки придбано нові видання збірок автора, в тому числі шрифтом Брайля.

Протягом 2019 року в результаті бойових дій на території проведення ООС ми втратили 170 захисників України.

2020

Донеччина зайняла перше місце в реалізації програми “Велике будівництво”. Виконано капітальний ремонт у закладах освіти; відкрито нові дитячі садочки; створено інклюзивні центри освіти для дітей з особливими потребами; побудовано та реконструйовано спортивні споруди; проведено капітальний ремонт автодорожнього покриття; відновлено та модернізовано медичні об’єкти. Реалізація проєкту “Велике будівництво” продовжується.

В рамках децентралізації на території Донецької області утворено 8 районів. Згідно з новим адміністративно-територіальним поділом Донецької області, створені такі райони: Бахмутський, Волноваський, Краматорський, Маріупольський, Покровський; та три райони, які знаходяться на тимчасово окупованій території України – Горлівський, Донецький та Кальміуський райони.

Протягом 2020 року в результаті бойових дій на території проведення ООС ми втратили 106 захисників України.

2021

24 лютого в країні оголошено початок вакцинації. Наступного дня Донецька область отримала перші дози вакцини, запровадила роботу мобільних пунктів вакцинування та здійснила перші щеплення від COVID -19.

У м. Краматорську розпочато будівництво лікарні III рівня. Обласна лікарня матиме 7 корпусів із сучасним обладнанням, діагностичний центр, дитячі та спортивні майданчики, підземний паркінг, системи відеоспостереження. Це буде ціле медичне містечко, яке стане лікувальним центром не лише для Донецької області, а й для прилеглих областей.

У м. Маріуполі розпочато будівництво першого в Україні недержавного гірничо-металургійного закладу вищої освіти – університету «Метінвест-Політехніка».

Заклад вищої освіти розташовуватиметься в середмісті Маріуполя. Поряд із корпусом побудують сучасний гуртожиток, спортивну інфраструктуру та парк. Це буде повноцінне студентське містечко європейського рівня.

За ініціативою мешканців селища міського типу Новгородське, за поданням Донецької обласної військово-цивільної адміністрації смт Новгородському повернуто історичну назву – Нью-Йорк.

У м. Краматорську з нагоди 30-річчя незалежності України збудовано найбільший флагшток у Донецькій області, заввишки 80 метрів. Щогла розташована у парку “Ювілейний” та облаштована спеціальними вогнями, які будуть підсвічувати прапор у темну пору доби. 23 серпня в День Державного Прапора відбулось урочисте підняття найбільшого прапора України в області.

Протягом першого півріччя 2021 року в результаті бойових дій на території проведення ООС ми втратили 75 захисників України.