Державна архівна служба України
    Державний архів Донецької області
  Укр
  Рус
  Eng
 Свята та пам'ятні датиДо 100-річчя архівної системи України та 95-річчя архівної системи Донецької області
[Розміщено 19.09.2017]

1. Історичні дані про становлення архівної системи області

2. Досягнення держархіву області за період проведення АТО (за напрямками діяльності)

3. Калейдоскоп життя архівістів Донеччини під час проведення АТО

- статті працівників держархіву області:

- статті начальників архівних відділів області:85 років Донецької області
[Розміщено 05.07.2017]

9 лютого 1932 року в Україні створено п'ять областей, 2 липня цього ж року утворено шосту область - Донецьку, з центром в місті Артемівську. До її складу увійшли:

17 адміністративно-територіальних одиниць Донбасу: Артемівська, Ворошилівська, Горлівська, Кадіївська, Костянтинівська, Краматорська, Краснолуцька, Луганська, Макіївська, Маріупольська, Риковська, Сталінська міські ради та райони - Гришинський, Лисичанський, Ровеньківський, Сорокинський і Чистяківський;

13 районів Харківської області: Біловодський, Білолуцький, Верхньо-Теплівський, Лиманський, Марківський, Міловський, Ново-Айдарський, Ново-Псковський, Рубіжанський, Сватівський, Слов'янський, Старобільський та Троїцький (Покровський);

5 районів Дніпропетровської області: Велико-Янісольський, Волноваський, Старо-Караньський, Старо-Керменчицький і Старо-Миколаївський (Володарський).

16 липня 1932 року адміністративний центр Донецької області перенесено в м. Сталіне.

Згідно з Указом Президії Верховної Ради СРСР від 3 червня 1938 року Донецьку область розділено на Сталінську і Ворошиловградську. До складу Сталінської області увійшли міста Сталіне, Артемівськ, Горлівка, Костянтинівка, Краматорськ, Макіївка, Маріуполь, Орджонікідзе, Слов'янськ, Чистякове і 22 райони.

У другій половині 30-х років, в результаті значного розширення території міст Сталіне, Маріуполя, Горлівки і Макіївки місцеві органи влади порушили питання про створення в них районів. Президія ЦВК УРСР (пізніше — Президія Верховної Ради УРСР) задовольнила клопотання, і в 1937 році райони з'явилися в Сталіному, в 1938 році - в Макіївці, в 1939 році - в Маріуполі і в 1941 році - в Горлівці.

У роки Другої світової війни територія області з жовтня 1941 року до вересня 1943 року була тимчасово окупована. Особливих змін в адміністративно-територіальному поділі в цей період не відбулося, за винятком перейменування деяких населених пунктів. Після звільнення області відновлено довоєнний адміністративно-територіальний поділ, населеним пунктам повернуті колишні назви.

Станом на 1 вересня 1946 року в області налічувалося 12 міст обласного підпорядкування: Сталіне, Артемівськ, Горлівка, Дебальцеве, Дружківка, Єнакієве, Костянтинівка, Краматорськ, Макіївка, Маріуполь, Слов'янськ, Чистякове і 28 районів: Авдіївський, Олександрівський, Амвросіївський, Донецький, Артемівський, Будьонівський, Великоновосілківський, Волноваський, Володарський, Дзержинський, Добропільський, Єнакіївський, Катиковський, Костянтинівський, Красноармійський, Краснолиманський, Мар'їнський, Ольгинський, Первомайський, Приморський, Селидівський, Слов'янський, Сніжнянський, Старобешівський, Старомлиновський, Тельманівський, Харцизький і Ямський.

У 1953-1954 роках в області з'явилися нові міста: Добропілля, Шахтарськ, Докучаєвськ. В цей же час у всіх районах відбувалося укрупнення сільських рад. На рубежі 50-60-х років частину районів області ліквідовано, їх територію приєднано до інших районів.

Указом Президії Верховної Ради УРСР від 9 листопада 1961 року Сталінська область перейменована в Донецьку, і місто Сталіне перейменовано в місто Донецьк.

Указом Президії Верховної Ради УРСР від 30 грудня 1962 року до категорії міст обласного підпорядкування віднесено міста Дзержинськ, Красноармійськ, Сніжне, Харцизьк та Шахтарськ. У зв'язку з укрупненням сільських районів, замість тих, що були раніше, утворено лише 9 районів: Амвросіївський, Артемівський, Великоновосілківський, Волноваський, Володарський, Красноармійський, Мар'їнський, Новоазовський, Слов'янський.

Указом Президії Верховної Ради УРСР від 4 січня 1965 року в зв'язку з об'єднанням обласних промислових і обласних сільських рад в області створено 15 районів. Містами обласного підпорядкування залишено міста Донецьк, Артемівськ, Горлівку, Дебальцеве, Дзержинськ, Добропілля, Дружківку, Єнакієве, Жданов, Костянтинівку, Краматорськ, Красноармійськ, Макіївку, Селидове, Слов'янськ, Сніжне, Харцизьк, Торез і Шахтарськ.

У грудні 1966 року в області створено ще 3 райони: Добропільський, Першотравневий і Тельманівський. Збільшилася кількість районів в містах. У березні 1967 року утворено Київський район м.Донецька і Приморський район м.Жданова, в квітні 1973 року - Ворошиловський район м.Донецька, в листопаді 1975 року - Гірницький район м.Макіївки, в жовтні 1980 року - Будьонівський район м.Донецька.

З 1976 до 1992 років до категорії міст обласного підпорядкування віднесені: Ясинувата, Красний Лиман, Кіровське, Димитров, Авдіївка, Вугледар, Жданівка, Докучаєвськ і Новогродівка.

У 2016 році постановою Верховної Ради України місто Артемівськ перейменовано на Бахмут, Дзержинськ - на Торецьк, Димитров - на Мирноград, Красноармійськ - на Покровськ, Красний Лиман - на Лиман, Торез - на Чистякове, Кіровське - на Хрестівку; селище міського типу Володарське - на Нікольське, і райони: Артемівський - на Бахмутський, Красноармійський - на Покровський, Первомайський - на Мангушський, Тельманівський - на Бойківський.Хронограф адміністративно-територіального поділу Донецької області 1932-2016 рр.
Міста обласного підпорядкування

Райони

Донецьк
Авдіївка
Бахмут
Горлівка
Дебальцеве
Добропілля
Докучаєвськ
Дружківка
Єнакієве
Жданівка
Кіровське / Хрестівка
Костянтинівка
Краматорськ
Лиман
Макіївка
Маріуполь
Мирноград
Новогродівка
Покровськ
Селидове
Слов'янськ
Сніжне
Торез / Чистякове
Торецьк
Вугледар
Харцизьк
Шахтарськ
Ясинувата

Олександрівський
Амвросіївський
Бахмутський
Бойківський
Великоновосілківський
Волноваський
Добропільський
Костянтинівський
Новоазовський
Мангушський
Мар'їнський
Нікольський
Покровський
Слов'янський
Старобешівський
Шахтарський
ЯсинуватськийІсторія становлення архівної системи Донецької області. Шлях в 95 років
[Розміщено 04.01.2018]

Виставка документів "Історія становлення архівної системи Донецької області. Шлях в 95 років" (файл PDF - 6,3 mb)

5-та річниця визволення міст Донецької області


До 5-тої річниці визволення міст Донецької області

02 вересня світ відзначає завершення Другої світової війни. Саме 02 вересня 1945 року на борту американського лінкора «Міссурі» верховний командувач союзних держав генерал армії США Дуглас Макартур підписав Акт про капітуляцію Японії. Найкривавіший збройний конфлікт в історії людства, який тривав 6 років та 1 день завершився.

Державний архів Донецької області пропонує для перегляду добірку архівних документів про спогади та історії жінок, учасниць Другої світової війни не як очевидців, а як воїнів-захисників своєї Вітчизни.

                                                                                               Переглянути добірку документівВ світлий День Покрови Пресвятої Богородиці український народ відзначає День Українського козацтва та День захисника України. Щиро вітаємо всіх українських воїнів, ветеранів Збройних сил, добровольців зі святами! Бажаємо всім незламної волі, надійного родинного тилу, звершення всіх мрій, плідної праці, достатку в домівках та миру навкруги! Нехай Бог береже вас і нашу Батьківщину! Пам’ятаємо всіх полеглих в боротьбі за незалежність України. Слава Україні! Героям слава! Держархів області презентує:
1)Відеоекскурс в історію свята Захисника України

2) Добірку книг та брошур з бібліотечного фонду архіву.


Державний архів Донецької області © 2017 р.