Державна архівна служба України
    Державний архів Донецької області
  Укр
  Рус
  Eng
 Свята та пам'ятні датиДо 100-річчя архівної системи України та 95-річчя архівної системи Донецької області
[Розміщено 19.09.2017]

1. Історичні дані про становлення архівної системи області

2. Досягнення держархіву області за період проведення АТО (за напрямками діяльності)

3. Калейдоскоп життя архівістів Донеччини під час проведення АТО

- статті працівників держархіву області:

- статті начальників архівних відділів області:85 років Донецької області
[Розміщено 05.07.2017]

9 лютого 1932 року в Україні створено п'ять областей, 2 липня цього ж року утворено шосту область - Донецьку, з центром в місті Артемівську. До її складу увійшли:

17 адміністративно-територіальних одиниць Донбасу: Артемівська, Ворошилівська, Горлівська, Кадіївська, Костянтинівська, Краматорська, Краснолуцька, Луганська, Макіївська, Маріупольська, Риковська, Сталінська міські ради та райони - Гришинський, Лисичанський, Ровеньківський, Сорокинський і Чистяківський;

13 районів Харківської області: Біловодський, Білолуцький, Верхньо-Теплівський, Лиманський, Марківський, Міловський, Ново-Айдарський, Ново-Псковський, Рубіжанський, Сватівський, Слов'янський, Старобільський та Троїцький (Покровський);

5 районів Дніпропетровської області: Велико-Янісольський, Волноваський, Старо-Караньський, Старо-Керменчицький і Старо-Миколаївський (Володарський).

16 липня 1932 року адміністративний центр Донецької області перенесено в м. Сталіне.

Згідно з Указом Президії Верховної Ради СРСР від 3 червня 1938 року Донецьку область розділено на Сталінську і Ворошиловградську. До складу Сталінської області увійшли міста Сталіне, Артемівськ, Горлівка, Костянтинівка, Краматорськ, Макіївка, Маріуполь, Орджонікідзе, Слов'янськ, Чистякове і 22 райони.

У другій половині 30-х років, в результаті значного розширення території міст Сталіне, Маріуполя, Горлівки і Макіївки місцеві органи влади порушили питання про створення в них районів. Президія ЦВК УРСР (пізніше — Президія Верховної Ради УРСР) задовольнила клопотання, і в 1937 році райони з'явилися в Сталіному, в 1938 році - в Макіївці, в 1939 році - в Маріуполі і в 1941 році - в Горлівці.

У роки Другої світової війни територія області з жовтня 1941 року до вересня 1943 року була тимчасово окупована. Особливих змін в адміністративно-територіальному поділі в цей період не відбулося, за винятком перейменування деяких населених пунктів. Після звільнення області відновлено довоєнний адміністративно-територіальний поділ, населеним пунктам повернуті колишні назви.

Станом на 1 вересня 1946 року в області налічувалося 12 міст обласного підпорядкування: Сталіне, Артемівськ, Горлівка, Дебальцеве, Дружківка, Єнакієве, Костянтинівка, Краматорськ, Макіївка, Маріуполь, Слов'янськ, Чистякове і 28 районів: Авдіївський, Олександрівський, Амвросіївський, Донецький, Артемівський, Будьонівський, Великоновосілківський, Волноваський, Володарський, Дзержинський, Добропільський, Єнакіївський, Катиковський, Костянтинівський, Красноармійський, Краснолиманський, Мар'їнський, Ольгинський, Первомайський, Приморський, Селидівський, Слов'янський, Сніжнянський, Старобешівський, Старомлиновський, Тельманівський, Харцизький і Ямський.

У 1953-1954 роках в області з'явилися нові міста: Добропілля, Шахтарськ, Докучаєвськ. В цей же час у всіх районах відбувалося укрупнення сільських рад. На рубежі 50-60-х років частину районів області ліквідовано, їх територію приєднано до інших районів.

Указом Президії Верховної Ради УРСР від 9 листопада 1961 року Сталінська область перейменована в Донецьку, і місто Сталіне перейменовано в місто Донецьк.

Указом Президії Верховної Ради УРСР від 30 грудня 1962 року до категорії міст обласного підпорядкування віднесено міста Дзержинськ, Красноармійськ, Сніжне, Харцизьк та Шахтарськ. У зв'язку з укрупненням сільських районів, замість тих, що були раніше, утворено лише 9 районів: Амвросіївський, Артемівський, Великоновосілківський, Волноваський, Володарський, Красноармійський, Мар'їнський, Новоазовський, Слов'янський.

Указом Президії Верховної Ради УРСР від 4 січня 1965 року в зв'язку з об'єднанням обласних промислових і обласних сільських рад в області створено 15 районів. Містами обласного підпорядкування залишено міста Донецьк, Артемівськ, Горлівку, Дебальцеве, Дзержинськ, Добропілля, Дружківку, Єнакієве, Жданов, Костянтинівку, Краматорськ, Красноармійськ, Макіївку, Селидове, Слов'янськ, Сніжне, Харцизьк, Торез і Шахтарськ.

У грудні 1966 року в області створено ще 3 райони: Добропільський, Першотравневий і Тельманівський. Збільшилася кількість районів в містах. У березні 1967 року утворено Київський район м.Донецька і Приморський район м.Жданова, в квітні 1973 року - Ворошиловський район м.Донецька, в листопаді 1975 року - Гірницький район м.Макіївки, в жовтні 1980 року - Будьонівський район м.Донецька.

З 1976 до 1992 років до категорії міст обласного підпорядкування віднесені: Ясинувата, Красний Лиман, Кіровське, Димитров, Авдіївка, Вугледар, Жданівка, Докучаєвськ і Новогродівка.

У 2016 році постановою Верховної Ради України місто Артемівськ перейменовано на Бахмут, Дзержинськ - на Торецьк, Димитров - на Мирноград, Красноармійськ - на Покровськ, Красний Лиман - на Лиман, Торез - на Чистякове, Кіровське - на Хрестівку; селище міського типу Володарське - на Нікольське, і райони: Артемівський - на Бахмутський, Красноармійський - на Покровський, Первомайський - на Мангушський, Тельманівський - на Бойківський.Хронограф адміністративно-територіального поділу Донецької області 1932-2016 рр.
Міста обласного підпорядкування

Райони

Донецьк
Авдіївка
Бахмут
Горлівка
Дебальцеве
Добропілля
Докучаєвськ
Дружківка
Єнакієве
Жданівка
Кіровське / Хрестівка
Костянтинівка
Краматорськ
Лиман
Макіївка
Маріуполь
Мирноград
Новогродівка
Покровськ
Селидове
Слов'янськ
Сніжне
Торез / Чистякове
Торецьк
Вугледар
Харцизьк
Шахтарськ
Ясинувата

Олександрівський
Амвросіївський
Бахмутський
Бойківський
Великоновосілківський
Волноваський
Добропільський
Костянтинівський
Новоазовський
Мангушський
Мар'їнський
Нікольський
Покровський
Слов'янський
Старобешівський
Шахтарський
ЯсинуватськийІсторія становлення архівної системи Донецької області. Шлях в 95 років
Державний архів Донецької області © 2017 р.