Проведено онлайн-лекцію до Дня пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років

25 листопада 2022 року, незважаючи на обстріл рашистами енергетичної інфраструктури, який вони здійснили напередодні, спеціалістом архіву проведено онлайн-лекцію до Дня пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років.

Голодомор – це геноцид Українського народу, організований комуністичним тоталітарним режимом СРСР з наміром придушення українського національно-визвольного руху і фізичного знищення частини українських селян.

Це визначено Верховною Радою України, Європейським парламентом та понад 18 країнами світу.

24 листопада 2022 року до визнання Голодомору актом геноциду приєднались – Румунія, Ірландія та Молдова.

За різними підрахунками у 1932-1933 роках загинуло від 4 до 9 мільйонів українців. Історики не можуть назвати конкретне число загиблих, тому що багато документів тих часів знищено радянською владою.

В архівних фондах держархіву області у 1988-1989 роках та у 2006-2008 роках виявлено та розсекречено багато документів часів Голодомору. Також архівісти зібрали спогади очевидців Голодомору 1932-1933 років серед населення області.

Виявлені документи лягли в основу написання книг: «Невгамовний біль», «Гірка пам’ять» та близько 20 книг, які вийшли у містах та районах області.  Своєрідним мартирологом жертв Голодомору стала «Національна Книга Пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 рр. Донецька область» у двох томах.

В документах, що свідчать про Голодомор у Донецькій області, є факти вживання в їжу собак, кішок і полеглої худоби, випадки людоїдства.

Радянська влада намагалась приховати свої злочини і причинами смерті більшості людей вказували не «голод», а «грип» чи «від старості».

Вся політика, що проводиться тоді радянською владою в селах: колективізація, розкуркулювання, продрозкладка та вилучення надлишків продуктів, репресії – об’єктивно вела до повного економічного знищення села, зубожіння селянства та загибелі від голодної смерті.

Сьогодні наш моральний обов’язок перед минулими та наступними поколіннями – вшановувати пам’ять жертв комуністичного режиму, розповідати про реальні причини та наслідки Голодомору 1932-1933 років, зберегти історію живою та не допустити нових злочинів російської влади проти українського народу.

Слава Україні!