Проведено онлайн захід до 80-ї річниці визволення Донецької області від нацистських загарбників

08.09.2023 Держархівом області спільно з  управлінням сім’ї, молоді та масових заходів національно-патріотичного виховання облдержадміністрації проведено інформаційну лекцію  «80 років визволення Донецької області від нацистських загарбників» для робітників культурних та освітніх закладів області.

Під час лекції розказано про важливе місце Донеччини в планах нацистських загарбників, процес визволення Донеччини, наслідки окупації та високу ціну людських жертв, котру заплатили наші діди та прадіди, для встановлення миру та свободи.

Процес визволення Донеччини був тривалим і наполегливим, адже Донеччина займала особливе місце в планах окупантів. Нацистська Німеччина надавала утриманню Луганської та Донецької областей в своїх руках велике значення – цей індустріальний район відгравав важливу роль у військовій економіці Третього рейху.   

Під час відходу німецькі окупанти перетворили міста області на руїни.

Так за два дні до свого відступу з Бахмуту нацисти змусили населення вийти за місто. У ці страшні дні мешканці ховалися за містом у балках, ярах та посадках. Німецькі війська під час відступу знищили в Бахмуті та спалили всі 3-5-поверхові житлові будинки, держустанови, промислові підприємства, навчальні та культурні заклади міста.

В Донецьку знищили близько 50% всіх житлових будинків і майже повністю будинки центральної частини міста. Зруйновано всі фабрики, заводи та шахти, підірвано водопровідну та електричну мережу.

З 1311 підприємств області, що діяли до війни, залишились придатними до експлуатації 61, що давало 0,6% обсягу довоєнної продукції.

Найбільші людські втрати випали на частку тисяч солдатів, які потрапили на початку війни в полон. У містах та селищах Донецької області було створено концтабори для військовополонених та мирних мешканців.

Особливо багато людей загинуло у таборах Донецька, Макіївки, Маріуполя, Бахмута, Краматорська.

Загалом за час окупації на території області вбито і закатовано біля 175 000 мирних громадян, 150 000 військовополонених, 252 000 угнано на роботи до Німеччини.

Під час операції із звільнення Донеччини наші діди та прадіди заплатили високу ціну – 273 000 солдатів, офіцерів та підпільників полягло в ім’я свободи та миру.

Сьогодні на нашій землі знову війна, але тепер не німецькі загарбники, а росіяни прийшли нас визволяти. Знову гинуть наші солдати, мирні мешканці, знищуються міста і села, відбирається у дітей майбутнє!  Змінились прапори загарбників, але не змінилась хижа сутність і їхнє бажання сіяти навколо горе і хаос.

Ми повинні завжди пам’ятати героїв тих подій і прагнути залишити спадщину миру і гідності для майбутніх поколінь. Нехай 80-річчя звільнення Донецької області стане нагадуванням про силу єднання і волі українського народу.

Вічна слава героям минулих поколінь!

Вічна слава нинішнім захисникам України і мирного неба над нашими містами і селами!